Festival Lala u Istanbulu
Svake godine u aprilu mesecu u Istanbulu tradicionalno se održava Festival Lala ( Istanbul Lale Festivali ), koji se obeležava u znak sećanja na takozvano “Doba lala” ( Lale Devri ) u 18. veku kada je Otomanska imperija živela u miru i prosperitetu. U najpoznatijim parkovima širom Istanbula posetiocima budu predstavljene na stotine vrsta lala, a inače, sam cvet lala ima značajnu ulogu u istočnjačkoj kulturi i tradiciji..
Svakog proleća gradske vlasti Istanbula zasade milione lukovica lala, koje cvetaju u gotovo svim bojama, pretvarajući grad na Bosforu u čarobni, šareni ćilim. Celi grad miriše, a parkovi i avenije svojom lepotom ostavljaju vas bez daha. U vreme čuvenih “Dana lala” od 01. do 30. aprila, u İstanbulu gde god da se okrenete videćete najlepše lale na svetu. Ovom šarenilu boja retko ko moze odoleti, a İstanbul, mada uvek lep, u aprilu je najlepši..
Ove godine posetioci festivala će četvrtu godinu zaredom na trgu Sultanahmet imati priliku da vide šareni ćilim napravljen od 564.000 cvetova lala koji se prostire na površini od 1.731 kvadratna metra i verovatno će ući u Ginisovu knjigu rekorda.
Tokom festivala, osim uživanja u prekrasnim cvetovima i koloritu lala, posetioci imaju priliku da uživaju i u drugim različitim sadržajima ovog festivala. Neke od lokacija na kojima će se održavati aktivnosti 13. Međunarodnog Festivala Lala su park Emirgan, trg Sultanahmet, park Kadıköy, Göztepe, 60.Yıl itd..
U šumi Emirgan i parku “60.Yıl”, u naselju Göztepe, biće priređeni razni događaji, dok će na Trgu Sultanahmet biti organizovani koncerti mnogih turskih bendova. U okviru festivala predviđene su i različite sportske aktivnosti, “İstanbul Tulip Cup”, Internacionalni teniski turnir za dame, kao i turnir u fudbalu na plaži.
Na lokalitetima istanbulskih parkova posetiocima je omogućeno da kupe različite vrste lala u svim bojama, a takođe tokom festivala održava se i više likovnih i izložbi fotografija sa motivom lala, kao i izložba kaligrafskih radova poznatih kaligrafa. Uz brojne izložbene aktivnosti prodajnog karaktera, sa proizvodima ukrašenim motivima lala, biće održana i konačna izložba pod nazivom “Lale u tradicionalnim turskim umetnostima”.
Inače cvet lala ima značajnu ulogu u orijentalnoj istoriji i tradiciji. Period 18. veka u Osmanskom carstvu nazivao se “Period lala” (Lale Devri) i veže se za vreme kada su osmanski sultani i veliki veziri bili pod uticajem Francuske i Evrope, zbog čega je i ljubav prema ukrašavanju vrtova, pogotovo lalama, bila izraženija nego u ostalim periodima Osmanske imperije.
“Rat za lale Turske i Holandije”
Između Holandije i Turske izbila je neobična kriza zbog višegodišnje lukovičaste zeljaste biljke, dugačkih listova i živo obojenih cvetova! Stotinama godina unazad ovaj cvet je zaštitni znak Holandije, koja se po njemu zove i “Zemlja lala”. Holanđani su se, međutim, po prvi put ozbiljno uplašili i smatraju da im je vekovima stvarani primat ozbiljno ugrožen. Atak na internacionalni prepoznatljivi holandski imidž stigao je iz Istanbula, u kojem je ni manje ni više odjednom procvetalo tri miliona raznobojnih lala koje je, da bi ulepšala grad, zasadila Velika opština Istanbula.
Prema jednom zapadnjačkom tekstu objavljenom u Hamburgu, glavice lala su u Evropu bile prenesene iz Turske pre nešto više od četiri stotine godina, za vreme vladavine sultana Murata IV. doneo ih je bečki diplomata i poslanik cara Ferdinanda II na osmanskom dvoru, Ožje – Gislen Buzbek. Isti tekst još navodi da su u tadašnjoj Evropi “svi odjednom želeli ovo cveće”, te da je iz tih razloga cena lale, čije su glavice dovožene brodovima iz Turske naglo porasla”.
Gradu Istanbulu svake godine ostaju samo uspomene iz istorije i tri miliona “usamljenih istanbulskih lala” koje će svakog leta biti samo podsećanje na jedan romantični period osmanlijske istorije koji je današnji turski imidž.
Ukoliko planirate da posetite Istanbul, ovaj prelepi grad na Bosforu, april mesec je svakako idealno vreme za to!