Otvoren je najveći aerodrom na svetu pod imenom “Istanbul”
Svečanim otvaranjem, velelepni grad na Bosforu dobio je danas svoj treći aerodrom, za koji sa ponosom može reći da je projektovan da bude najveći na svetu.
Aerodrom će sadržati brojne karakteristike po kojima će biti prepoznatljiv u svetu, bilo da je reč o veličini, infrastrukturi, sigurnosnim sistemima ili dizajnu..
Predsednik Turske Redžep Tajip Erdogan na svečanoj ceremoniji istakao je da je Istanbul “dragulj” između dva mora i da će sa novim aerodromom postati važan regionalni hab i čvorište avio-saobraćaja u tom delu sveta.
“Ovo je sjajan projekat za našu zemlju, ali i primer za druge projekte u budućnosti. Mi nismo izgradili ovako veliki aerodrom samo za našu zemlju, već i za ceo svet”, naglasio je predsednik Turske.
Istanbul je sa svojih oko 15 miliona stanovnika najveći evropski i sedmi po veličini grad u svetu.
Novootvoreni aerodrom “Istanbul” je pored “Ataturka” i “Sabihe Gekčen”, treći aerodrom u tom gradu i počinje da radi danas, na 95. godišnjicu osnivanja turske republike, ali će prvobitno raditi ograničeno, kako je preneo je AFP.
Do kraja godine aerodrom “Istanbul” (www.igairport.com) zameniće Međunarodni aerodrom “Ataturk”, kada se ocekuje da će raditi u svom punom kapacitetu. Aerodrom “Ataturk”, koji je jedan od najprometnijih u Evropi, biće krajem godine zatvoren za redovne putničke letove, kada novi istanbulski aerodrom bude u potpunosti operativan. Međunarodni aerodrom “Ataturk” godišnje primi 64 miliona putnika, a “Sabiha Gekčen” na azijskoj strani Istanbula oko 31 milion putnika.
Aerodrom “Istanbul” je izgrađen na evropskoj strani Istanbula, na 35 kilometara severno od grada u okrugu Arnavutko, i kada bude potpuno završen biće najveći aerodrom na svetu.
Aerodrom će proraditi za nekoliko dana uz mali, probni broj letova, a redovan saobraćaj se očekuje do kraja ove godine. U prvoj fazi planirano je dnevno pet sletanja i isto toliko uzletanja. Letovi su planirani unutar zemlje, prema Ankari, Izmiru i Antaliji, odnosno Turskoj Republici Severni Kipar i Azerbejdžanu, koji će biti prvi međunarodni letovi.
Kompanija osnovana u oktobru 2013. ”Istanbul Grand Airport (IGA)” pet godina radi na realizaciji ovog megaprojekta.
Današnjim otvaranjem završena je prva od ukupno četiri faze izgradnje. Radovi su počeli u junu 2014. godine. Predsednik Turske je najavio da će novi istanbulski aerodrom, koji je danas otvoren nakon prve faze izgradnje, biti potpuno gotov, sa svim sadržajima, do 2028. godine, kada će aerodrom sa šest odvojenih pista kapaciteta 500 aviona moći godišnje da primi 200 miliona putnika. Imaće i 70.000 parking mesta.
“Ovaj aerodrom će nastaviti da se širi u narednih deset godina i do 2028. biće gotove sve četiri faze projekta i svi dodatni sadržaji”, rekao je Erdogan.
Aerodrom će se prostirati na površini od 7.659 hektara, što je oko 76 kvadratnih kilometara i imaće šest uzletnih i sletnih pista i tri puta će biti veći od frankfurtskog aerodroma.
Novi istanbulski aerodrom će imati i najveći svetski trgovinski kompleks bez carine. Prodajni kompleks sa 53.000 kvadratnih metara sastoji se od šest delova, uključujući prodavnice luksuznih brendova.
Aerodrom je unutra ukrašen u turskom stilu i ima kontrolni toranj u obliku cveta lale. Putnici će moći da koriste mobilne aplikacije i onlajn servise. Sama zgrada je energetski efikasna i ima visokotehnološki sistem obezbeđenja.
U prvoj fazi je napravljen glavni terminal u zgradi na aerodromu od 1,3 miliona kvadrata, za 90 miliona putnika godišnje.
Zatim druga zgrada sa terminalom od 170.000 kvadrata, 88 “fingera” za pristajanje aviona, jedna garaža za 12.000 vozila, dve zasebne piste, osam paralelnih staza za pristup aviona, četiri miliona kvadrata za avione i tri tehnička bloka.
Takođe, toranj kontrole leta, VIP salon, terminali za teret i opštu avijaciju i ostale službe: bolnica, sobe za molitvu, kongresni centar, hoteli.
U drugoj fazi biće izgrađena još jedna pista i tri paralelne staze za pristup aviona.
U trećoj fazi zgrada terminala od 500.000 kvadrata kapaciteta za 30 miliona putnika godišnje.
Takođe, još jedna pista i jedna staza za pristup aviona i biće proširen prostor za avione.
U četvrtoj fazi biće izgrađen još jedan terminal od 340.000 kvadrata, kapaciteta za 30 miliona putnika godišnje i još jedna pista.
Aerodrom će ukupno imati šest pista i 16 staza za pristup aviona. Očekuje se da će na aerodromu dnevno uzletati i sletati 2.000 aviona, prema više od 350 destinacija, a svoje usluge nudiće 250 aviokompanija.
Novi aerodrom u Istanbulu biće povezan i železnicom do centra grada. Potpisani su i ugovori s licenciranim taksi prevoznicima koji će poštovati niz standarda za pružanje usluga.
Na aerodromu će biti postavljene visoke bezbednosne mere, na dva punkta nalaziće se pripadnici snaga bezbednosti, a sama aerodromska zgrada biće obezbeđena visokotehnološkim sistemom. Koristiće se najnovija tehnologija, postojace podni radari, a kretanja će biti uočena na razdaljini od 2,5 kilometra. Na svakih 60 metara nalaziće se fiksna kamera, na svakih 360 PTZ kamere, 720 termalne kamere i fiberoptički senzori.
Na 9.000 pametnih kamera postavljenih na terminalu i parkinzima instalirano je osam profila sumnjivih ponašanja. Oni koji budu imali jedan od njih, biće odmah detektovani. Postavljeni su i sistemi za raspoznavanje registarskih oznaka, odnosno infrastrukture za skeniranje lica.
Novi aerodrom, još pre otvaranja, dobio je nekoliko nagrada, pa se može očekivati da će taj trend biti nastavljen i u budućnosti.