Paella
Ako želite da upoznate kulturu zemlje koju ste posetili ili koju treba da posetite, onda obavezno upoznajte čari koje donosi njihova tradicionalna kuhinja. Nudimo vam priliku da isprobate najpoznatije recepte svetskih specijaliteta, kako biste na svaku destinaciju otišli pripremljeni 🙂
Španska kuhinja, kompleksna i zanimljiva, bogata specifičnostima regionalnih kuhinja, odražava u punoj meri klimatske, etničke i kulturološke suprotnosti smeštene na Pirinejskom poluostrvu. Na jugu preovlađuje mediteranski duh, ribe i plodovi mora, maslinovo ulje i beli luk, centralni deo zemlje je zaslužan za izvrsna jela od mesa, prerađevina i jaja, a ponuda na severu obuhvata mnoštvo kuvanih jela i variva od više vrsta mesa i povrća.
PAELJA (Paella) je najtipičnije špansko jelo, pa je time uspelo da obezbedi sebi titulu, kao nešto što se mora probati ako se putuje bilo koji deo Španije. Paelja je nastala i osmišljena u regiji Albufera, ali da bi u potpunosti zaživela u oblasti Valensija, pri čemu je tako i ponela naziv „Paella a la Valenciana“. Neizostavni i ključni sastojak Paelje je šafran.
Osim pirinča, paella u svojim sastojcima podrazumeva prema želji i odabiru ukusa, i morske plodove, pileće meso, ili zečetinu, kao i usitnjeni paradajz, jednu posebnu vrstu belog pasulja poreklom upravo iz Valensije i neizostavni šafran.
Napominjemo da je prilikom pripreme Paelje najbitnija stvar da se pirinač kuva u vodi u kojoj je prethodno kuvana riba, zečetina ili piletina. Da bi Paelja bila savršenog i specificnog ukusa potrebno je da pirinač apsorbuje svu paru, ali i da ne bude previše lepljiv, a ni previše suv.
Ukoliko niste probali paelju, a zanima Vas njen ukus i kako se priprema, isprobajte recept i do trenutka dok Vam se ne bude pružila prilika da posetite Španiju, napravite je sami i uživajte.
Sastojci za 6 do 8 osoba:
- 200g paradajza
- 450g graška
- 100g boranije
- 150g pirinča
- 230g crnog luka
- 150g artičoka
- 250g crvene paprike
- 100g celera
- 200g piletine
- 1 kašika vegete
- ½ kašičice šafrana
- So
- biber
- 300g kozica bez glave
- 150g škampa (celih)
- 300g smrznutih plodova mora
- 200g dagnji
- 100ml maslinovog ulja
- 2-3 čena belog luka
- 1 kašika naseckanog peršuna
Priprema Paelje
Recepti za Paelju se razlikuju, ali ono što je karakteristično za svaki jeste da vam je pre početka pripreme neophodan odgovarajući sud po kome je zapravo ovo jelo i dobilo ime. Taj sud mora biti dovoljno širok poput većeg tiganja, ali ipak i dovoljno plitak.
1.Najrpre pripremite sastojke, pa između ostalog piletinu iseckajte na manje komade a dagnje pre kuvanja dobro očistite. Iseckajte stabljike celera i papriku, a jako sitno iseckajte i crni i beli luk. Boraniju iseckajte na manje komade i odmah prokuvajte sa graškom.
2.Podgrejte ulje i u njemu ispržite piletinu dok ne porumeni, a zatim ga čuvajte u vatrostalnom sudu na toplom. Ulje koje vam je preostalo nakon prženja piletine iskoristite da propržite beli i crni luk, celer, papriku i iseckan paradajz.
3.Zatim zalijte vodom i sve zajedno prokuvajte. Ovakvom sosu dodajte piletinu, kozice bez glave, dagnje, škampe i plodove mora, artičoke iseckane na četvrtine, boraniju i grašak. Na kraju sve to prelijte vinom, i začinite vegetom, šafranom, solju i biberom po ukusu.
4.Sve to zajedno kuvajte još nekih 15ak minuta bez mešanja u poklopljenoj posudi i laganoj vatri, a nakon toga dodajte i obareni pirinač i peršun i sve zajedno još malo prokuvajte.
Posluženje: Paelju poslužite uz malo izrendanog parmezana i uzivajte..